| Hlavní stránka | CivFórum | Odehrané hry | Odkazy |
Civilization 2 Multiplayer Gold Edition (v.1.3) - Tipy A Triky
- Tip 1:
Z prvního města stupně 1 lze (dokud nepostavíte 2.město) vyrobit osadníka aniž byste přišli město.
Jakmile máte více než 1 město, nelze z města stupně 1 vyrobit osadníka aniž by se tím zároveň toto město rozpustilo.
- Tip 2:
Pokud vyrobíte osadníka z města stupně 1, které je daleko od vašeho nejbližšího města,
rozpustí se město a získáte Osadníka(None), tedy takového kterého neživí žádné město,
je ideální ho pak přesunout na práce obdělávání políček a výstavby cest do centra říše.
None-Osadníka zvláště oceníte v režimech kde osadníky musíte z města živit více jídly (např.Republika 2),
což vás normálně stojí růst města.
- Tip 3:
Stavby ve městě, které slouží pro určitý účel, např. vodovod,
stačí postavit (dokoupit) jen těsně před tím než budou potřeba (bude tento efekt vyhodnocovat).
Ve standartních pravidlech to asi moc nevyužijete ale pokud si představíte,
že třeba akvadukt má náklady na údržbu za tah supervysoké,
a je potřeba zvýšit stupeň města (což vyžaduje mít ve městě akvadukt po vyplnění celé zásobárny jídla),
stačí akvadukt postavit těsně pře tím než vám jídlo začne přerůstat. A poté co město postoupí o stupeň výše můžete ho odprodat.
Tohle se dá využít v některých scenáriích (nestandartní pravidla) s levnou (počet štítků výroby) stavbou ale extrémními náklady na údržbu stavby za tah.
- Trik 4:
Dokoupit ve městě stavbu (či jednotku nebo div) je levnější krok za krokem : nejdříve dokoupit stavbu která má nižší pořizovací náklady a teprve potom tu finální.
Cena stavby v penězích je totiž o to větší o kolik štítků výroby právě chybí k jejímu dokončení.
Např. Osadníci stojí 320 peněz (40 štítků výroby), Diplomat 210 (30 výroby), Falanga 120 (20 výroby), Bojovníci 50 (10 výroby).
Pořízení si osadníků z nuly by při přímém dokoupení tedy stálo 320 peněz (což je cca 8 peněz za každý 1 štítek výroby, což je velmi drahé).
Při dokoupení postupně : Bojovníků a změnu na Falangu a dokoupení Falangy a změnu na Diplomata a dokoupení Diplomata a změnu na Osadníky a dokoupení Osadníků
to vyjde na 50+25+25+25=125 (což je cca 3 peníze za každý dokoupený štítek výroby).
Tenhle trik si ovšem můžete dovolit jen pokud vaše civilizace má k dispozici technologie umožňující výrobit ve městě všechny tyto typy jednotek.
Totéž funguje samozřejmě u staveb či divů. Abyste mohli využívat tenhle trik musíte mít k dispozici hodně technologií umožňujících výrobu různých jednotek, staveb či divů.
- Trik 5:
Neplýtvejte výrobou - ve hře Civilization 2 platí, že pokud město za tah vyrobí (z políček + stavby, které to mohou ještě zvýšit) N štítků výroby,
ale jednotka (či stavba, či div) na své dokončení spotřebuje jen N-X štítků, pak X štítků výroby se vypaří (Další výroba ve městě vždy začíná od nuly).
Tohle je jedna z mála "vad na kráse" které strategická hra Civilization 2 od Sida Meiera má. Myslete na to a změnte políčka které vaše město obdělává včas tak abyste zbytečně neplýtvali výrobou.
Pro rychlé hry, kdy nemá hráč čas všechno hlídat doporučuju ve městech stavět takové jednotky či stavby, aby ztráta výroby byla co nejmenší. Např. Mám-li výrobu 6, nebudu vyrábět něco co stojí 20 výroby ale spíše 30, protože 6*4=20+4(které jsou přes 20 a tedy se vypaří), zatímco 6*5 je přesně 30.
Nezapomeňte také využívat jednotek, které nestojí žádnou výrobu na údržbu. Diplomat a karavana mohou sloužit i k vedlejším účelům, jako je třeba průzkum (diplomat) či uskladňování výroby (karavany lze kdykoliv beze ztráty přidat na vystavění divu, ale hodí se to i pro rychlejší postavení čehokoliv jiného a hlavně takto můžete výrobu přesouvat mezi městy).
- Tip 6:
Používejte diplomaty ke špionáži, jednotka diplomata sice po splnění úkolu zmizí, ale i tak se to velmi vyplatí.
Měli byste pokud možno co nejdříve založit u soupeřů ambasády abyste viděli, jak je na tom soupeř technologicky.
Pokud má soupeř nějakou dobrou technologii, kterou nemáte, pokuste se ji uloupit špionážní činností (Steal technology).
V civilization 2 MGE 1.3 platí, že z každého města může být ukradena jen jedna technologie. Takže když vás někdo předběhne máte smůlu a nabídka ukradení technologie u diplomata pro město z něhož již někdo technologii ukradl zmizí.
Ovšem pokaždé když město změní civilizaci (je dobyto jinou civilizací) se tento příznak vymaže a zase může být město o jednu technologii, patřící jeho civilizaci, diplomatem okradeno.
Toho se dá využít i jinak : pokud např. vidíte že již vaše město vojensky neudržíte (např. soupeř přisunul novější vojenskou technologii, kterou vy nevlastníte), přisuňte na dosah města svého diplomata (z jiného města) a v následujícím tahu poté co soupeř dobude vaše město proveďte ukradení technologie.
Technologie kterou můžete špionážní činností diplomata získat je jedna náhodně vybraná ze všech které má soupeř navíc oproti vám,
ale pokud má navíc třeba jen 2, je slušná šance že získáte co chcete (1:2). Navíc zřejmě technologie získané špionážní činností či výměnnou zpomalují rychlost vynalézání vašich vědců méně než ty které sami pracně vynaleznou.
- Tip 7:
Bohatá civilizace může zkoupit kde co (i cizí diplomaty) a proto se mějte na pozoru před nepřátelskými diplomaty.
Po zaplacení cizí jednotce diplomat nemizí, ale přesune se automaticky na políčko kde stojí podplacená jednotka.
Cena za jakou vaše jednotky dezertují k nepříteli je závislá od výrobní ceny jednotky, vzdálenosti od vašich měst a také na množství vašich peněz a i politickém režimu.
Čím jste chudší a dále na soupeřově území, tím méně soupeři stačí aby diplomatem jednotku zkoupil na svou stranu. Diplomat může zkoupit i nepřátelské letadlo !
Proto mějte vždy aspoň dvě jednotky na stejném políčku, to zabrání jejich potencionálnímu podplacení.
Co se týče nákladní lodě, tak i jednotky na palubě se počítají, že stojí na daném políčku, tedy toho že by k vám přijela cizí loď s diplomatem a podplatila posádku se bát nemusíte pokud loď není prázdná.
Vaše hlavní město v němž je palác sice být zkoupeno nemůže, ale horší je to s ochranou kolonií, které jsou daleko od vašeho hlavního města, tam pomůže jen ostražité hlídání hranic
a odhánění nepřátelských diplomatů.
Nezapomeňte, že diplomat po zkoupení cizího města sice zmizí, ale za to přejde na stranu jeho civilizace nejen město ale i všechny jednotky oné civilizace, které jsou v okolí jednoho políčka od od města ! Jednotky které živilo zkoupené město se buď vypaří, jsou-li v terénu, nebo se jejich domácím městem stane město v němž se právě nacházejí.
Proto si nikdy nenechte zkoupit město které je vaší důležitou vojenskou základnou.
Abyste měli aspoň hrubý přehled o tom jak se mění cena měst pro zkoupení diplomatem, tak jsme zkusili pár situací a zde jsou výsledky:
1. cena roste s každým stupněm města (jestliže stupeň 1 by stál např. 100, pak stupeň 2 bude stát 200 a stupeň 10 už 1000),
2. je-li ve městě jednotka (poznáte podle toho že má město praporek), pak je cena dvojnásobná (než bez jednotky), je-li ve městě soudní dvůr je cena vyšší cca o 60 procent,
3. cena města klesá se vzdáleností od paláce (hlavní město) řádově o čtvrtinu s každými 3 políčky.
Pozor na fintu : zkoupení nepřátelského města vyjde levněji (až o 50%) pokud diplomat přichází do města ze strany vzdálenější od hlavního města civilizace k níž něsto patří,
největší rozdíl v ceně dle směru odkud diplomat přichází je u měst vzdálených cca 4 políčka od paláce, cca 10 políček je rozdíl již jen kolem 15%. Pokud nepřátelský diplomat stojí vedle hlavního města (palác) tak nemůže zkoupit žádné město.
Výhodou je režim demokracie, žádnou jednotku ani město v demokracii nelze zkoupit.
- Tip 8:
Kombinované armády jsou často mnohem účinnější. Například pikeman zapevněný vysunutý dává možnost přisunout útočný katapult ... Dále nepříjemní jsou diplomaté. Např. falangu za hradbami není lehké zničit, ale pokud nejprve diplomat zničí svou podvratnou činností hradby, už vaše útočné jednotky nic nezastaví ... Rovněž více diplomatů provede své : po zničení soudního dvora je mnohem levnější cena za níž přejde soupeřovo město na vaší stranu.
- Trik 9:
Nová jednotka/stavba je vyrobena vždy na začátku vašeho tahu, což v internetové/síťové multiplayer hře, kde můžete měnit co se staví ve městech i mezitím co provádí ostatní civilizace pohyby svými jednotkami, umožňuje, že pokud se objeví před vaším prázdným městem jednotka nepřátelské civilizace, můžete dokud nejste na tahu, zatímco ostatní civilizace pohybují jednotkami, změnit co se vyrábí ve městě, třeba výrobu osadníka na výrobu falangy, eventuelně rychle dokoupit jednotku, a ve chvíli kdy začne váš tah, budete mít ve městě obranu připravenou proti útoku možnému během tahu po vás hrající nepřátelské civilizace. Pokud ovšem hraje tato nepřátelská civilizace těsně před vámi a provede přesun jednotky k vašemu městu jako poslední akci před tím než dá [Konec tahu], již nebudete mít žádný čas na změnu toho co se ve městě vyrábí, a tedy počítejte s tím, že máte město vtahu :(
- Tip 10:
Nechte pracovat na stavbě cesty či náročné kultivaci neúrodné krajiny až 3 osadníky najednou , díky tomu práce bude dříve hotova a moci být využívána a nemusíte tedy živit osadníky příliš dlouho.
Odejděte před zahájením práce s nadbytečnými osadníky, jinak se práce zpomalí
(pozor: má-li vaše civilizace na políčku např. 4 osadníky a přitom pro práci na skalní cestě budete potřebovat jen 3, tak nejprve odejděte z tohoto políčka čtvrtým osadníkem a až poté zadejte zbylým třem příkaz k práci,
zadáte-li nejprve práci a až poté odejdete 4. osadníkem, bude práce zpomalena přítomností 4. osadníka v době zadávání úkolu stejně jako by tam pracovali jen 2 osadníci !)
Zde je stručný přehled jak dlouho kolik osadníků v civilization 2 Multiplayer Gold Edition 1.3 pracuje na výstavbě cesty, zavlažení či dolu na různých terénech :
- Výstavba cesty na louce(grassland), rovině(plains), poušti, tundře :
- 1 osadník za 1 tah a ve 2.tahu je aktivní
- 2 osadníci okamžitě a v 1.tahu jsou aktivní
- Výstavba cesty na kopci či v lese, džungli, ledovci(glacier), bažina :
- 1 osadník za 3 tahy a ve 4.tahu je aktivní
- 2 osadníci za 1 tah a ve 2.tahu jsou oba aktivní
- (nepoužívejte : 3 osadníci za 1 tah a v 1.tahu je 1 aktivní, tedy stejné jako 2 osadníci)
- Výstavba cesty na skále:
- 1 osadník za 5 tahů a v 6.tahu je aktivní
- 2 osadníci za 2 tahy a ve 3.tahu jsou oba aktivní
- 3 osadníci za 1 tah a ve 2.tahu jsou všichni aktivní
- Zavlažení louky(grassland), roviny(plains):
- 1 osadník za 4 tahy a v 5. tahu je osadník aktivní (může tahat)
- 2 osadníci za 2 tahy a jeden z nich je aktivní ve 2. tahu, druhý až v 3. tahu
- 3 osadníci za 1 tah a jeden z nich je aktivní v 1.tahu a další dva ve 2.tahu
- Výstavba dolu v kopci, skále:
- 1 osadník za 9 tahů a v 10.tahu je aktivní
- 2 osadníci za 4 tahy a ve 5. jsou aktivní
- 3 osadníci za 3 tahy a ve 4. jsou aktivní
- Tip 11:
Mezi herní principy Civilizace 2 patří pravidlo zónové obrany (nelze se pohnout jednotkou z pole dotýkající se (i šikmo) nepřátelské jednotky na jiné takové pole, které je rovněž vedle nepřítele.
Ale pozor je zde jedna výjimka : toto pravidlo neplatí pokud cílové pole je město !
Ver. 1.005