Tato hra představuje boj zúčastněných armád za účelem dosažení různých strategických úkolů (misí).
Je určena pro tři až šest hráčů. Dle počtu zúčastněných hráčů má pak každý k dispozici daný počet armád (figur): 3 hráči ... 35 armád, 4 hráči ... 30 armád, 5 hráčů ... 25 armád a 6 hráčů ... 20 armád.
Tyto své armády pak libovolně rozmístí na území (je jich celkem 42), která mu byla rozdána na kartách, maximálně však 4 armády do jedné země. Začíná vždy hráč, který hodí nejvyšší číslo na kostce. Vyhrává ten hráč, který splnil úkol (misi), která je uvedena na rozdaných kartách.
Hráč si vybere sousedící území, na které chce zaútočit. K provedení útoku musí mít na svém území (zemi) minimálně dvě armády, neboť jedna vždy tzv. "drží pole". Má-li tedy na jednom území dvě armády, znamená to, že při útoku útočí jen jednou armádou a háže proto jen jednou kostkou. Útočí-li dvěma armádami, háže dvěmi kostkami a při útoku třemi a více armádami pak vždy háže kostkami třemi.
Napadený se současně brání. Má-li na svém (napadeném) území jednu armádu jednou kostkou. Má-li tam armád více, může si zvolit zda se bude bránit jednou nebo dvěma kostkami. Na počtu kostek, kterými se brání napadený pak záleží, o kolik armád kdo přijde. Pokud jednou kostkou, tak ten s menším číslem ztratí jednu armádu, pokud dvěma kostkami pak armády dvě. Stejné číslo na kostce znamená vítězství obránce.
Příklad:
tj. páruje se vždy nejvyšší hodnota proti nejvyšší, a druhá nejvyšší proti druhé nejvyšší.
Podaří-li se útočníkovi nějaké území dobýt (tj. zničit všechny nepřátelské armády na daném poli), po své sérii tahů si může vzít kartu, kterou pak spolu s dalšími dvěmi smění na začátku dalšího kola za příslušný počet armád. Za první dobyté území tedy získá jednu kartu, více jak jednu kartu za kolo hráč nezískává. Hráč na tahu může zaútočit libovolně na kterákoliv sousední území obsazená armádami protihráčů a to kolikrát chce (není tedy ničím limitován, s výjimkou výše uvedené pod
mínky mít pro útok min. 2 armády na poli). Po skončení všech útočných záměrů může pak útočník provést přesun z jednoho území libovolným způsobem na území s tímto sousedící. (Např. Z východní Austrálie přesune 2 armády do Indonésie a 5 armád na Novou Guineu a žádnou do východní austrálie)Zničí-li hráč některou nepřátelskou armádu a není to jeho misí, získává všechny karty poraženého, kromě jeho "mise".
Na začátku každého tahu hráč
dostane X armád, které si opět libovolně rozmístí. X = (počet obsazených území) / 3. Minimálně však hráč dostane armády 3, u vyššího počtu obsazených území se provádí zaokrouhlování směrem dolů (tj. 11 obsazených území; X=11/3 = 3 armády).Obsadil-li některý z hráčů celý kontinent (např. Asii) a udržel jej během celého jednoho kola, má nárok dostat příslušný počet armád dle daného kontinentu (např. Asie = 7, Evropa = 5), které si libovolně rozmístí na jím obsazená území.
Mise jsou napsány na kartách, které si hráči na počátku hry vylosují, přečtou a uschovají, aby pak mohli prokázat, že ji splnili. Je jich celkem 14:
- Dobýt Afriku a Asii- Zničit rudou armádu, máš-li ji, pak obsaď 24 zemí
- Zničit zelenou
armádu, máš-li ji, pak obsaď 24 zemí
- Zničit modrou armádu, máš-li ji, pak
obsaď 24 zemí
- Zničit černou armádu, máš-li ji, pak obsaď 24 zemí
-
Zničit bílou armádu, máš-li ji, pak obsaď 24 zemí
- Zničit žlutou armádu,
máš-li ji, pak obsaď 24 zemí
- Obsadit 18 zemí, každou nejméně dvěma
armádami
- Obsadit 24 zemí dle své volby
Ke hře dále patří celkem 44 karet se symboly: kavalérie(14x),
pěchota(14x), dělostřelectvo(14x),žolík (2x). Tři karty stejného symbolu se pak
směňují za: 4 armády (3x dělo), 6 armád (3xpěchota), 8 armád (3x kavalérie) a 10
armád (mix = jednou každý symbol) Žolík zastupuje kterýkoliv symbol. Hráč může
mít u sebe maximálně 5 kartiček. Pokud hráč vlastní území vyobrazeném na kartě, získá navíc +2 armády na toto území.
Na těchto kartách (mimo žolíky) jsou jak bylo řečeno vyobrazeny
kromě typu jednotky (jízda, pěchota, dělo) jednotlivá území (země).
Tyto karty, jak již bylo uvedeno v úvodu, se na začátku
rozdají hráčům a tímto jsou jim přidělena území, která dostanou na rozdaných
kartách. Po rozmístění armád se pak kartičky seberou, zamíchají a slouží jako
talon pro jejich dobíraní, např. při obsazení území.
Za deskou hrajeme např. Hradec Králové
Na počítači i přes internet lze hrát : MissionRISK RiskPC